Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Család
A barátságok áthatják a mindennapjainkat, hatással vannak karrierünkre, házasságunkra, családunkra, gyermekeinkre, és persze az egészségünkre is. Egy 10 éven keresztül folytatott ausztrál kutatás során tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy azok a résztvevők, akik tartós, szilárd barátságokkal rendelkeztek, 22 százalékkal nagyobb valószínűsséggel éltek tovább, mint azok, akik nem alakítottak ki elmélyült kapcsolatokat. Olykor azonban, ahogyan a párkapcsolatok és a szerelmek, a barátságok is lehetnek mérgezők, amelyek aztán észrevétlenül megronthatják a közérzetünket.
A psychologytoday.com szerint ezek a kapcsolatok kiszolgáltatottabbá tesznek a stresszel és a magas vérnyomással szemben, egyúttal pedig növelhetik a magas vércukorszint, a depresszió, a szorongás kialakulásának kockázatát. De vajon hogyan ismerhetjük fel, ha egy barátság mérgező?
Amikor a másik problémája mindig fontosabb
Pszichológusok szerint a mérgező barátok legfőbb ismérve, hogy csak akkor hívnak, ha szükségük van valamire, megbízhatatlanok és követelőzők. A másik érzelmi, illetve lelki szükségletei szinte mindig előnyt élveznek a miénkkel szemben. Ha rossz napjuk van, elvárják, hogy azonnal a segítségükre siess a tanácsaiddal, és figyelmet szentelj a problémáiknak, miközben viszonzásul szinte semmit sem kapsz. Helyette, ha nem koncentrálsz száz százalékig a gondjaikra, netán nem rohansz azonnal, ha hívnak, akkor halálosan megsértődnek.
Állandóan kritizálnak
Bár az őszinteség általában fontos erény, nem minden esetben célravezető, ha kimondjuk, amit a gondolunk, hiszen egy elhamarkodott véleménnyel komolyan megbánthatjuk barátainkat. Amikor az őszinteség állandó kritikába csap át, akkor előbb-utóbb a kapcsolat is megromlik, hiszen egy idő után a negatív visszajelzéstől tartva, már inkább kerüljük a kommunikációt az illetővel. A mérgező barátok ugyanis előszeretettel kritizálnak, és sem érzelmileg, sem mentálisan nem nyújtanak támaszt számunkra.
Nem tartják tiszteletben a határaidat
Vannak, akik egyszerűen képtelenek tiszteletben tartani mások határait. Ez figyelmetlenségről és tiszteletlenségről árulkodik, ami hosszú távon konfliktushoz vezethet. Bár a barátok azért vannak, hogy segítsék egymást, és legyen kire támaszkodni a bajban, a túl erős ragaszkodás is mérgező lehet. Egy idő után rendkívül kimerítővé válhat, ha valaki folyton a problémáival traktál, miközben minden döntéséhez kikéri a véleményedet.
Érzelmi hullámvasút
A mérgező kapcsolatokban gyakran előfordul, hogy az ember úgy érzi, mintha érzelmi hullámvasúton ülne, valahányszor a másik közelébe kerül. A barátság általában egy boldog, szoros kötelékként indul, ám később kiszámíthatatlanná válik. Ilyenkor a hangulatunk is attól függ, hogy a másiknak milyen napja van éppen. Ha a találkozások során már előre rettegsz, hogy valamivel felbőszíted, vagy negatív reakciót váltasz ki a barátodból, lehet, hogy ideje átértékelni a kapcsolatotokat!
Stresszes vagy ideges vagy a közelükben
A pszichológus Jenn Berman szerint a mérgező barátok ahelyett, hogy jókedvre derítenének minket, épp az ellenkező hatást érik el, és a találkozók után legtöbbször inkább rosszul érezzük magunkat. A barátságból származó stressz a testünkre is hatással van: fáradékonyabbá, gyengébbé válunk, és gyakorta jelentkezhet fej-, hát- vagy nyakfájás is. A szorongás korántsem normális egy jó baráttal kapcsolatban, így ha a fent említett tüneteket tapasztalod magadon, amikor együtt vagytok, ne félj beszélni a másikkal az érzéseidről, és mondd ki bátran, ami valóban bánt!


