Még nincs nálunk fiókod?
Regisztrálj itt!Otthon
Olyan, mintha a Káma Szútrát kombinálnánk a kortárs táncmozdulatokkal. Megvan benne minden: érzékiség, meghittség, intimitás és egy kis játékosság. De most a látszat ellenére mégsem egy fülledt rituáléról vagy egy merész balettgyakorlatról van szó. Ez valójában a jóga egy új és különleges fajtája, amely egyre nagyobb rajongótábort gyűjt be szerte Európában. A módszer megalkotója szerint leginkább olyan, mint egy belső utazás.
Louka Leppard, a devoni születésű jógaoktató a kétezres évek elején kezdett el foglalkozni a tulajóga kifejlesztésével, mely a hagyományos hatha jógát kombinálja a terápiás masszázs előnyeivel. „29 éves voltam, éppen akkor veszítettem el az édesanyámat. Úgy döntöttem, értelmet akarok adni az életemnek, és másoknak is szeretnék segíteni, hogy megtalálják azt, ami kiegyensúlyozottságot és boldogságot hozhat a mindennapjaikba. Elsődlegesen az olyan meditatív módszerek érdekeltek, amelyek által felszabadíthatjuk érzelmeinket, és megszabadulhatunk a szervezetünkben felgyülemlett feszültségtől, miközben átéljük a gyöngédség gyógyító erejét” – mondta Louka Leppard.
Leppard Indiába ment, hogy tanuljon. Elmondta, sokat megtudott az úgynevezett inverziós technikáról, azaz az olyan pózokról, amelyekben fejjel lefelé lógunk. Ez a pozíció a jógamester szerint azért nagyon hatékony, mert csökkenti a pulzusszámot, és egy mélyen ellazult állapotot tesz lehetővé. „Először barátokon teszteltem a módszert. A lábamat és a kezemet használtam arra, hogy megtartsam őket teljes testsúlyukban, amíg ők különböző pozíciókban relaxáltak. Minél többet csináltam, annál jobban éreztem egyfajta gyógyító erőt kettőnk között. A legtöbben euforikus és rendkívül nyugtató élményként írták le a tapasztaltakat. Ekkor jöttem rá, hogy valami különlegeset alkottam.” Louka elkezdte vegyíteni a jógát a mélyszöveti masszázzsal, amely még hatékonyabban segít, hogy a feszültség távozzon a testből és a lélekből. Ezután Barcelonába költözött, és megalkotta a tulajógát, a kezelést, amely ötvözi a masszázst, a fordított pozíciójú jogát és a meditációt. Mindezt azzal a céllal tette, hogy mind fizikailag, mind pszichikailag felszabadítsa az embereket, valamint hogy csökkentse a napjainkban mindenkit érintő stressz mennyiségét.
A tulajóga felkeltette a pszichoterapeuta Marie Lisa Labonte érdeklődését is, így a következő négy évben szoros együttműködésben dolgoztak. Louka a terápiát sikerrel alkalmazta Labonte diákjain és páciensein a Belgiumban, Franciaországban, Svájcban és Kanadában megrendezett személyiségfejlesztő workshopokon. 2006-ban úgy döntött, továbbfejleszti a vállalkozást, így a tulajóga Nagy-Britanniába is eljutott, mostanra pedig hollywoodi színésznők, divattervezők és multimilliomos vezérigazgatók kedvencévé vált. Sienna Miller színésznő úgy nyilatkozott a módszerről, mint „a legpihentetőbb élményről”, amelyet valaha átélt. Helena Bonham Carter brit színésznő szerint az ember ilyenkor biztonságban érzi magát, és olyan, mintha minden gondja elszállna. Louka elmondta, az emberek többsége szélsőséges érzelmeket él meg a tulajóga közben. Vannak, akik az elején mosolyognak, vagy éppen nevetnek, de néhány percen belül könnyekben törnek ki.
„Anélkül, hogy kipróbálnánk, nehéz elmagyarázni, mitől is olyan jó vagy hatékony a tulajóga” – mondta Louka. A jógamester mostanra saját stúdiókat nyitott, és szakembereket képez szerte Európában, akik elsajátítják a tulajóga fogásait. „A legtöbben először furcsának tartják az ilyen fokú intimitást és meditációt, azonban néhány perc után elkezdenek bízni az oktatóban. Abban a pillanatban, hogy megérintjük őket, megértik, miről is szól ez az egész. Nem számít, milyen háttérből jöttek, mindannyian ugyanazt mondják: új erőre kaptak. És én ugyanezt érzem.” Annak ellenére, hogy a tulajógának borsos az ára (akár 350 fontot is elkérhetnek egy óráért), aki egyszer kipróbálta, Louka szerint biztosan visszatér majd.


