Élet

Valósággá vált az okostelefon-függőség
A telefontól való függésnek már neve is van: nomofóbia. Mennyire komoly a jelenség, és milyen veszélyei vannak?

Sokan éjszaka felébredve is rögtön a telefonjuk után nyúlnak, a közlekedési eszközökön mobiljukba révedő embertömegek képe pedig megszokott látvány. A mobiltelefon ma már mindenki számára elérhető, olyan ajtó a virtuális világra, amely mögött könnyen eltévedhetünk. A valóság egyre több ember számára háttérbe szorul, és helyét a közösségi oldalak, játékok, alkalmazások veszik át. Ez a nomofóbia, egy angol összetétel után: „no-more-mobile-phone phobia”.

A nyugati világ pixelpestise

Több kutatás is vizsgálta már, mennyire elterjedt és veszélyes jelenségről van szó, és pontosan miben is áll a nomofóbia veszélye. A Deloitte friss kutatása szerint a briteknél például mérhetően rosszabb a helyzet, mint akár néhány évvel ezelőtt. Háromból egy felnőtt bevallotta, hogy éjszaka is megnézi az üzeneteit, és függőség okozott már vitát a párjukkal. Nagyon sokan azért válnak függővé, mert állandóan attól rettegnek, hogy valamit kihagynak, ezért mindig szeretnének másokkal kapcsolatban maradni. Nem csupán a briteknél, de Magyarországon is a fiatalokat, elsősorban a 40 év alattiakat érinti az okostelefon-függőség.

A brit felmérésben a válaszadók tizede vallotta be, hogy rendszeresen, de legalábbis gyakran használja a telefon fülhallgatóját akkor is, amikor étteremben vannak, vagy éppen otthon étkeznek. A résztvevők harmada akkor is kézbe veszi a telefont, ha a barátaival van, vagy éppen tévét néz.

Egy korábbi kutatás, amelyet az Egyesült Államokban végeztek, még meglepőbb eredménnyel zárult: a 18–34 éves amerikaiaknak majdnem 20 százaléka szex közben is használja a telefonját.

A függőség jelei

A kutatások szerint a nők sokkal többször veszik kézbe a telefonjukat, elsősorban a közösségi oldalakat böngészve. A férfiak főleg információgyűjtésre, -közvetítésre használják a készüléket, és a függőség is kevésbé alakul ki közöttük. De mégis, mely jelek alapján beszélhetünk addikcióról? Néhány „tünet”, mellyel megerősítheted a gyanút, hogy függő vagy, esetleg közel jársz ahhoz, hogy az okostelefonod bűvkörébe kerülj.

  1. Úgy is előveszed a telefonodat, hogy még nem is tudod, mit szeretnél megnézni rajta.
  2. A lemerülőben lévő akkumulátor miatt ideges vagy akkor is, ha semmilyen fontos hívást nem vársz.
  3. Beszélgetés közben többször is eszedbe jut, hogy mikor nézheted már meg a telefonodat.
  4. Ha éjszaka megébredsz, először a telefonod után nyúlsz (és nem csak a pontos idő miatt).
  5. Az elmúlt egy hónapban egyszer sem kapcsoltad ki a telefonodat.
  6. Az elmúlt héten nem ültél le a vécére telefon nélkül.
  7. Legalább tíz alkalmazást rendszeresen használsz a készülékeden.


Védd magad a telefonod ellen!

A túl sok mobilozással töltött időnek nem csak az egészségügyi következményei aggasztók. Hogy a helytelen tartásból mozgásszervi problémák eredhetnek, az ízületi betegségek és a látásproblémák – nos, ezek a legcsekélyebb gondok. Elsősorban a gyerekeknél és fiataloknál figyelték meg a kapcsolatrendszerekben bekövetkező változást – elsősorban a mobiltelefonnak köszönhetően. A személyes kapcsolatok egyre jobban visszaszorulnak, és a kommunikáció is a telefon képernyőjére korlátozódik. Az egészséges személyiségfejlődésben ez kétségkívül hátrányt jelent, a nevelő hatású kortárs kapcsolatok és a szülői nevelés helyét átveszi az internetes források korlátozhatatlan és kontrollálhatatlan hatása.

De a felnőttek számára is több veszélyt rejt az állandó mobilozás. Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a képernyők kibocsátotta kék fény befolyásolja az agy melatonin- (az alvási ciklust irányító hormon) termelését. Különösen az esti, éjszakai telefon- és tabletböngészés káros hatása mérhető ennek kapcsán. A napi többórányi telefonozás ugyancsak kutatások által megerősített hatása a kedélyállapot-romlás, a koncentrációs képesség hanyatlása. A kutatások ugyanakkor folyamatosak ebben a témakörben, így szinte hónapról hónapra derülnek ki újabb információk a mobiltelefonok káros vagy legalábbis aggasztó hatásairól életünkben.

szerző: Ligeti P. Szilvia
Otthon 2023. JANUÁR Gyógyulj a hangok erejével!
Yehudi Menuhin szerint a zene a káoszból rendet teremt; a ritmus a széttartót egységbe fogja; a melódia a megszakítottat folytonossá varázsolja.
Család 2023. JANUÁR A nevetés boldogít
A nevetés gyógyít. A nevetés boldoggá tesz. Nevetve szebb, egészségesebb és felszabadultabb vagy. De vajon miért?
Nagyvilág 2022. DECEMBER Ez a sikeres emberek titka!
A kemény munka mellett van néhány hétköznapi szokás, melyet pszichológusok szerint érdemes betartani, ha nem szeretnénk a kiégés tüneteivel találkozni!
éppen olvassák
01
Élet 2023. MÁRCIUS 6 érv a rendszeres szex mellett
A szex nemcsak kellemes, de egészségünknek is jót tesz – ez ma már tudományos tény. De miért is?
02
Élet 2022. DECEMBER Létezik a belső hang?
Sokszor minden látható ok nélkül megsejtünk valamit, és sejtésünk igazolódik. Belső hang, intuíció, sejtés vagy racionálisan magyarázható agytevékenység?
03
Élet 2022. DECEMBER Miért szeretjük a krimiket?
Bűnök és rejtélyek, misztikum, meglepő fordulatok, oknyomozás, izgalom, néhány fogalom, ami a krimit mint irodalmi műfajt jellemzi.
Menu